Puls Biznesu: Zakładanie firm miało być łatwiejsze. Nie wyszło. Teraz ma być reforma reformy…

„Ministerstwo Gospodarki (MG) nareszcie zorientowało się, że mimo wprowadzenia cztery miesiące temu przepisów o jednym okienku, rejestrowanie nowych firm nadal idzie jak po grudzie.”-czytamy w Pulsie Biznesu

 

„Okienko ruszyło 31 marca. Rząd obiecywał, że dzięki niemu nie trzeba będzie już odwiedzać kilku urzędów, by zarejestrować firmę. Miało wystarczyć złożenie wniosku o wpis do poszczególnych rejestrów w gminie lub Krajowym Rejestrze Sądowym. Urzędnicy mieli załatwić dalsze wszelkie formalności. Niestety, rzeczywistość okazała się inna. Po złożeniu niełatwego w wypełnieniu wniosku (osiem stron) nadal trzeba stawić się w urzędzie skarbowym (wybór formy opodatkowania, rejestracja VAT) i w ZUS. W wielu przypadkach nieodzowna jest też wizyta w urzędzie statystycznym. Poważnym problemem jest brak jednolitego systemu informatycznego, dzięki któremu urzędy mogłyby się wymieniać dokumentami niezbędnymi do rejestracji firm.”

 

„— Jedno okienko nie działa jak należy. Zasadniczo nie ułatwiło i nie przyspieszyło rejestracji nowych firm — ocenia Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego (ZRP).”

 

Jarosław Królak

 

Źródło: Puls Biznesu

 

Więcej: http://www.pb.pl/a/2009/08/13/Remont_okienka2