Puls Biznesu: Urzędy ustrzeliły Gazelę Biznesu

„Nie tylko Optimus i JTT. Zakłady mięsne Rol-Banc stoją, 120 osób zostało bez pracy. Błędna decyzja urzędnika czy próba wyłudzenia odszkodowania przez firmę? Skutkiem jest śledztwo prokuratorskie, likwidacja zakładu i wyrok sądu” – informuje Puls Biznesu.

„To gorzej niż zbrodnia, to błąd – mawiał Napoleon. Trudno z nim się nie zgodzić, zwłaszcza gdy za błąd urzędników słono płacą nie tylko przedsiębiorcy. Czy tak było w przypadku Rol-Bancu, firmy która wielokrotnie otrzymywała od naszej redakcji statuetkę Gazeli Biznesu?” – pyta dziennikarka gazety.

Komentarz Jerzego Bartnika, Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego:
„Błędne decyzje urzędników dotykają szczególnie małych i średnich przedsiębiorców. Oni jednak rzadko się odwołują. Jeżeli nawet to robią, a sądy przyznają im rację, to i tak, aby uzyskać odszkodowanie, muszą dochodzić swoich praw w drodze procesu cywilnego. Aby choć trochę poprawić sytuację przedsiębiorców, zwróciliśmy się z wnioskiem, aby w noweli ustawy o działalności gospodarczej umieścić zapis o zawieszeniu wszystkich zobowiązań przedsiębiorcy do czasu wydania ostatecznego wyroku. Gdyby wyrok był niekorzystny dla skarzącego, oczywiście musiałby zapłacić wszystkie zobowiązania wraz z odsetkami. Obecnie przedsiębiorca, któremu wstrzymano działalność, nawet po wygranym procesie nie ma prawa się podnieść”.

Więcej: Puls Biznesu
Mira Wszelaka
04.03.2008