Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: Gospodarka

Opublikowano 06/12/2012

Puls Biznesu: Pracodawcy apelują o poluzowanie gorsetu

W „Pulsie Biznesu” czytamy postulatach pracodawców w sprawie uelastycznienia rynku pracy. Jeśli rząd nie podejmie szybkich działań rozluźniając regulacje dotyczące zatrudnienia - wzrośnie bezrobocie – ostrzegają.

Spowolnienie gospodarcze sprawiło, że wiele firm jest na granicy wypłacalności, lub nawet zniknęło z rynku. Zdaniem pracodawców konieczne jest zwiększenie elastyczności rynku pracy, żeby przedsiębiorcy mogli przejść przez kryzys nie dokonując redukcji zatrudnienia.

Pracodawcy proponują w związku z tym między innymi:  wydłużenie okresu rozliczania czasu pracy, wprowadzenie w pełni ruchomego czasu pracy, a także zmniejszenie ustawowych stawek za nadgodziny i możliwość wyboru dla pracownika czy za nadgodziny, jako rekompensatę za tzw. wolną sobotę wolą wynagrodzenie czy dzień wolny.

Pracodawcy przekonują, że chociaż wspomniane rozwiązania mogą się wiązać z pewnymi niedogodnościami dla pracowników, to korzyści wynikające w dłuższym okresie z takich rozwiązań są jeszcze większe niż koszty. Dzięki uelastycznieniu rynku pracy, zwiększy się zatrudnienie, bo przedsiębiorcy nie będą się bali, że koszty pracy zagrożą firmie.

Więcej:pb.pl
06.12.2012
Jacek Kowalczyk

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018