Puls Biznesu: Pora na decyzję o kasowym VAT

Wiele małych zakładów rzemieślniczych korzysta z rozliczanie podatku dopiero po uzyskaniu płatności, czyli z metody kasowej. Warto zastanowić się raz jeszcze jak w 2013 roku będziemy rozliczać się z fiskusem, gdyż ustawa o VAT nieco się zmieniła.

Mali podatnicy, którym przysługuje metoda kasowa, muszą do 15 stycznia 2013 roku powiadomić urząd skarbowy, że ją zaczną stosować od tego dnia albo z niej rezygnują, jeśli obecnie korzystają z takiego systemu płacenia VAT. Jest to decyzja na cały rok.
W efekcie uchwalonej 16 listopada 2012 r. ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (tzw. deregulacji) zniesiono trzymiesięczny termin konieczności zapłaty podatku od dokonanej sprzedaży dla przedsiębiorców stosujących metodę kasową. To plus i dodatkowa zachęta do jej stosowania.

Trzeba jednak pamiętać, że nie dotyczy to każdego płatnika od przyszłego roku pełna metoda kasowa, czyli rozliczanie podatku dopiero po uzyskaniu płatności (obowiązek podatkowy powstanie z dniem otrzymania całości lub części zapłaty), będzie przysługiwać małemu podatnikowi, w przypadku gdy odbiorcą jego towarów lub usług będą przedsiębiorcy zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.

Złagodzono także ograniczeni dla pozostałych przedsiębiorców, którzy swoje transakcji prowadzą z podmiotami, które nie są czynnymi podatnikami VAT (tzw. nievatowcami). Wtedy obowiązek podatkowy powstanie z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, ale nie później niż 180 dni, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Więcej:pb.pl
18.12.2012
Iwona Jackowska

LINK