Puls Biznesu: Polska jest potęgą meblarską

Jak informuje „Puls Biznesu” polska branża meblarska może być z siebie dumna. Jesteśmy 4 eksporterem mebli na świecie. Przed nami są tylko Chiny, Niemcy i Włochy.

Zdaniem eksperta tego rynku dr Tomasza Wiktorskiego Polska jest potęgą meblarską. „Pod względem możliwości produkcyjnych zajmujemy 10. miejsce na świecie. Uwzględniając z kolei takie wskaźniki ekonomiczne, jak wielkość PKB, ale też wielkość kraju czy populacji, plasujemy się w okolicach 20. miejsca” – ocenił.

Polskie marki są znane i rozpoznawane na świecie, a jednocześnie konkurencyjne cenowo. Niestety rzadko kiedy producenci informują, że meble pochodzą właśnie z naszego kraju. Polska jest jednak zapleczem produkcyjnym chociażby dla tak wielkiego producenta jak IKEA. Ze względu na dobre położenie geograficzne, łatwy dostęp do surowców i wykwalifikowaną siłę roboczą wielkie konsorcja meblowe chętnie lokują u nas swoje zakłady.

Polska branża meblarska eksportuje swoje produkty na prawie wszystkie rynki UE, a także Rosję i Stany Zjednoczone. Specjalizujemy się przede wszystkim w produkcji mebli z płyt drewnopochodnych do salonów i jadalni. Ponad 20 proc. całej produkcji stanowią meble tapicerowane, w tym m.in. fotele, sofy, tapczany, kanapy i wersalki.

Więcej:pb.pl
25.09.2013
LINK