Puls Biznesu: Podatnicy zobaczą ludzką twarz fiskusa

Wczoraj na posiedzeniu Rady Ministrów zaprezentowano i przyjęto projekt nowelizacji ordynacji podatkowej. Spotkała się z przychylną opinią ekspertów, którzy jednak dostrzegają w nim punkty, które można poprawić – informuje „Puls Biznesu”.

Projekt trafił do konsultacji społecznych. Pierwsze wrażenie jest jednak dobre. Z aprobatą spotkała się koncepcja wprowadzenia katalogu praw i obowiązków podatnika. Obecnie nie ma w ordynacji podatkowej takiego zapisu, co, jak zauważają przedstawiciele pracodawców, często prowadzi do nadużyć ze strony urzędników i kontroli skarbowej.

Eksperci wyrażają jednak wątpliwości co do klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Podatnik ma prawo do kształtowania swojego opodatkowania tak, żeby było ono dla niego  najbardziej korzystne. Legalne unikanie płacenia wyższych podatków (np. korzystanie z ulg, czy wybieranie dogodnego sposobu rozliczania) nie powinno stanowić dla fiskusa drogi do karania przedsiębiorcy. Dlatego eksperci wskazują, że w przypadku klauzuli istotny będzie faktyczny efekt jej działania.

Więcej: pb.pl
18.02.2015
LINK
LINK