Puls Biznesu: OPZZ nie akceptuje dwóch ustaw z pakietu antykryzysowego

„OPZZ nie akceptuje uchwalonych przez Sejm dwóch ustaw z pakietu antykryzysowego i zaapelowało do senatorów, by w trakcie prac nad nimi przyjęli poprawki zgłoszone przez związki zawodowe – poinformował we wtorek szef OPZZ Jan Guz. Także „Solidarność” ma zastrzeżenia do ustaw. Minister pracy Jolanta Fedak powiedziała PAP, że ustawy zawierały propozycje partnerów społecznych.”

 

„Przyjęte w zeszłym tygodniu przez Sejm Dwie ustawy dotyczące zmian w prawie pracy i ustawie o podatku dochodowym, opracowane przez rząd na podstawie ustaleń między związkami zawodowymi i pracodawcami. Ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i pracodawców przewidują m.in. zmiany w prawie pracy, a nowelizacja ustawy o PIT m.in. zwalnia z podatku świadczenia dla pracowników wypłacane ze środków związków zawodowych oraz funduszu świadczeń socjalnych.” – czytamy w Pulsie Biznesu.

 

„Będziemy jeszcze walczyć o zmianę tych ustaw w Senacie, bo proces legislacyjny jeszcze się nie skończył. Jeśli nasze głosy nie zostaną wysłuchane, zwrócimy się do prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a także do klubów parlamentarnych w Sejmie” – powiedział na konferencji prasowej Guz.”

 

„Także Solidarność zajęła we wtorek, po raz kolejny, krytyczne stanowisko w sprawie przyjętych przez Sejm poprawek do ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców.”

 

„Przewodniczący „S” Janusz Śniadek, wyraził swoje stanowisko w tej sprawie w liście, który wysłał we wtorek do przedstawicieli pracodawców pełniących funkcje wiceprzewodniczących w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych: prezydent PKPP Lewiatan Henryki Bochniarz, prezesa KPP Andrzeja Malinowskiego, wiceprezesa BCC Zbigniewa Żurka i prezesa Związku Rzemiosła Polskiego Jerzego Bartnika.”

 

„Śniadek napisał w liście do pracodawców, że przedstawiony przez rząd projekt ustawy antykryzysowej został skierowany do Sejmu „bez jakichkolwiek rozmów i negocjacji z partnerami społecznymi”.”(Projekt) Łamie kompromis pomiędzy pracodawcami i związkami zawodowymi w sposób jednostronnie korzystny dla pracodawców” – dodał Śniadek.”

 

PAP
Puls Biznesu