Puls Biznesu: Fiskus wytoczył ciężkie działa

Ministerstwo Finansów planuje zmiany. W najnowszym projekcie założeń nowelizacji ordynacji podatkowej ministerstwo chce między innymi nie tylko uszczelnić system poboru podatków, ale jeszcze bardziej zwiększyć jego represyjność. Zdaniem ekspertów to kolejny sposób na utrudnienie działania przedsiębiorcom – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

Najnowszy pomysł to wprowadzenie tzw. klauzuli obejścia prawa. W prawdzie w 2004 roku Trybunał Konstytucyjny uznał go za niezgodny z konstytucją (naruszanie praw podatników i swobody umów), jednak MF wróciło do niego. Chce przestraszyć i zniechęcić przedsiębiorców do dokonywania legalnych działań, które pozwalają im na płacenie niższych podatków, uzyskanie wyższych zwrotów, wyższych nadpłat czy zanotowania większych strat. Propozycja jest wymierzona w tzw. optymalizację podatkową.

W planach fiskus ma również wprowadzenie szerszego dostępu do rachunków bankowych firm, przyznanie kontrolerom skarbowym prawa do wydawania tzw. decyzji zabezpieczających (np. na nieruchomościach, blokowanie kont bankowych), czy np. odmowa wydania interpretacji, gdy fiskus uzna, że stan faktyczny wskazany we wniosku wskazuje na chęć uniknięcia opodatkowania

Więcej:pb.pl
07.05.2013
Jarosław Królak
LINK