Puls Biznesu: Bezrobotnym coraz łatwiej wrócić do pracy

Bezrobocie wciąż realnie maleje. Osób podejmujących prawdziwe, niesubsydiowane zatrudnienie przybywa. W sierpniu taką pracę rozpoczęło 95 tys. dotychczasowych bezrobotnych. To o 19,5 proc. więcej niż w rok wcześniej – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

Zmniejszenie bezrobocia nie zawsze jest faktyczne. Często osoby, które znikają z rejestrów podejmują chwilowe, sezonowe zatrudnienie lub są angażowane w szkolenia i roboty publiczne. Jednak tym razem oprócz poprawy ogólnych danych o zatrudnieniu przeprowadzono szczegółowe analizy rynku pracy, które pokazują, że wzrost zatrudnionych o 0,1 punkt procentowy w sierpniu to wzrost realny.

— W sierpniu w naszym województwie grono osób bezrobotnych zmniejszyło się o prawie tysiąc osób. Może nie jest to jakiś spektakularny spadek, ale warto pamiętać, że w tym roku doszło w naszym regionie do kilku dużych redukcji zatrudnienia, np. w przemyśle motoryzacyjnym i Hucie Częstochowa. Ponadto, w zeszłym roku w analogicznym miesiącu liczba osób bez pracy już zaczynała sezonowo rosnąć — mówi Paulina Cius z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach.

Więcej:pb.pl
25.09.2013
Jacek Kowalczyk
LINK