Puls Biznesu: 0,5 mld zł na ratowanie miejsc pracy

W „Pulsie Biznesu” przeczytamy o szczegółach nowej ustawy antykryzysowej, która zakłada wsparcie dla przedsiębiorców na utrzymanie zatrudnieni a w firmie. Dla zagrożonych kryzysem przeznaczono po 1 tys. zł na pracownika.

Według projektu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z pomocy skorzysta 1270 przedsiębiorców, a zachowane zostanie ponad 63 tys. miejsc pracy. Na ich utrzymanie przeznaczono 400 mln zł z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP). Dodatkowe 100 mln zł na szkolenia dla 50 tys. pracowników zagrożonych zwolnieniami ma wyłożyć Fundusz Pracy.

Niestety, zdaniem ekspertów, to kropla w morzu potrzeb. W dodatku ustawa pojawia się za późno – kiedy za kilka miesięcy wejdzie w życie firmy, które są w rozpaczliwej sytuacji będą zmuszone do zwolnienia pracowników i bezrobocie i tak wzrośnie. Nie można też przewidzieć ilu przedsiębiorców skorzysta z pomocy. Pociesza jedynie obniżenie do 15 proc. próg spadku obrotów (pierwotna propozycja mówiła o 20 proc.). Dzięki temu więcej przedsiębiorców będzie miało szanse na dopłaty

Więcej:pb.pl
10.03.2013
Jarosław Królak
LINK