Od 1 lipca br. firmy mogą swobodnie korzystać z podzielonej płatności. Na razie zarejestrowano 2,4 mln transakcji, ale liczba przedsiębiorców korzystających z tej formy rozliczeń stale rośnie.
Split payment, czyli pomysł na zmniejszenie przekrętów podatkowych, została wdrożona ustawą o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw z dnia 1 sierpnia 2017 roku. Zgodnie z założeniem podzielonej płatności kwota z faktury jest dzielona na wartość netto i VAT. Pierwsza trafia na rachunek bankowy przedsiębiorcy, druga – na jego rachunek VAT. Taki rodzaj transakcji jest możliwy tylko pomiędzy firmami i jest dobrowolnie wybierany przez podatnika.
VAT-owskiego konta nie zasilimy dodatkową gotówką, ani nie wypłacimy zgromadzonych pieniędzy. Można je za to wykorzystać do zapłacenia podatku w urzędzie skarbowym lub podatku z faktury, którą wystawił nam inny przedsiębiorca. Zgodę na wykorzystanie środków za każdym razem musi wydać urząd skarbowy, który na decyzję ma 60 dni.
Z nowych rozwiązań nie skorzystają jednak ci przedsiębiorcy, którzy za zakupy płacą gotówką lub kartą. Podatek z takich transakcji obciąży tylko ich portfel.
Link: http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/1275043,czy-split-payment-to-sukces.html
Mechanizm podzielnej płatności
(Zdjęcie: Google)