Program polskiej prezydencji

„Program 6-miesięczny polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w II połowie 2011 roku” został przyjęty 15 marca 2011 roku przez Radę Ministrów. Dokument zapowiada, że podczas sprawowania przewodnictwa w Radzie UE, Polska skupi się na trzech priorytetach:  integracja europejska, jako źródło wzrostu, bezpieczna Europa i Europa korzystająca z otwartości.

„Program 6-miesięczny polskiej prezydencji” przedłożył Radzie Ministrów, Pełnomocnik Rządu do spraw Przygotowania Organów Administracji Rządowej i Sprawowania przez Rzeczpospolitą Polską Przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej, Minister Mikołaj Dowgielewicz. Dokument ten stanowi kolejny krok w kierunku precyzowania finalnych priorytetów polskiej prezydencji, które poznamy w czerwcu bieżącego roku.

Program zaznacza konieczność ograniczenia deficytu budżetowego i redukcji zadłużenia publicznego, co ma mieć znaczenie dla wzrostu gospodarczego całej Unii. Podkreślono też, iż rozpoczynając negocjacje nad budżetem po 2013 roku, Polska będzie chciała wypracować jak najkorzystniejszą ofertę finansową dla całej Wspólnoty.

Do celów prezydencji zaliczono zwiększenie możliwości transakcyjnych rynku wewnętrznego i wzmocnienie zarządzania gospodarczego UE. Za istotne uznano również wykorzystanie potencjału naukowego i mobilność młodzieży, współpracę szkół wyższych z biznesem oraz działanie na rzecz wdrożenia „Unii Innowacji”. Omówiono też stanowisko Polski w sprawie przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej, nad którą debata wejdzie w fazę rozstrzygającą w trakcie trwania Polskiego przewodnictwa.

Dokument wyraża wsparcie dla unijnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Nawiązano do kwestii rozszerzenia UE o nowe państwa członkowskie oraz do budowy stref wolnego handlu z państwami Partnerstwa Wschodniego. Zakłada się, że polska prezydencja będzie wspierać działania zmierzające do wypracowania nowych relacji UE ze światem arabskim. Wyrażono chęć pomocy w demokratyzacji i budowie nowoczesnych struktur państwowych w krajach Afryki Północnej.

Przyjęty program polskiej prezydencji w Radzie UE powinien do końca maja ponownie trafić pod obrady rządu, aby nie później niż 1 czerwca Rada Ministrów mogła przedstawić informację o priorytetach polskiej prezydencji w parlamencie.

Więcej informacji: LINK