Powraca temat zakazu handlu w niedzielę

Posłowie klubów PO, PiS, PSL i SP wystąpili z propozycją zmiany przepisów, które będą zakazywały handlu w niedzielę. Problem jest złożony i budzi wątpliwości.

Zakaz handlu w niedzielę ma wiele aspektów. Czy faktycznie taki zakaz zwiększyłby bezrobocie, co w przy obecnym stanie rynku pracy stanowiłoby poważny problem? Czy wprowadzenie regulacji byłoby raczej korzystne dla mikro i małych przedsiębiorstw oraz ich pracowników? Z jednej strony zyskiwałby one potencjalnie jeden dzień pracy więcej, gdyby np. właściciel stanął w tym dniu za ladą. Drugą stroną medalu może być ograniczenie sektorowi MŚP możliwości pracy w niedziele i uniemożliwienie prowadzanie dostaw do dużych odbiorców, z którymi współpracują.

Do argumentów gospodarczych dochodzą również te społeczne, wśród których króluje umożliwienie pracownikom skorzystania z dnia odpoczynku i budowanie relacji rodzinnych i osobistych. Często wspomina się wtedy o pracownikach dużych zakładów, czy korporacji, którzy muszę w niedzielę pracować, nie mogąc tym samym prowadzić satysfakcjonującego życia rodzinnego.

Zachęcamy izby i cechy do przesyłania do Związku Rzemiosła Polskiego opinii na ten temat. Szczególnie zapraszamy również do zarejestrowania się na portalu społecznościowym facebook, gdzie można będzie wziąć udział w dyskusji na profilu Związku Rzemiosła Polskiego: LINK