Portal podatki.biz: ZRP przeciw podwyżce VAT

„Związek Rzemiosła Polskiego negatywnie ocenia pomysł podwyższenia stawki VAT – napisała w opinii ZRP dla rządu Elżbieta Znosko-Łapczyńska, dyrektor generalny tej organizacji. Jej zdaniem, nawet nieznaczna podwyżka stawek podatku przełoży się na wzrost cen towarów i usług, a to nigdy nie jest korzystne ani dla przedsiębiorcy, ani dla konsumenta.” – czytamy na portalu podatki.biz.

 

„Stanowisko w sprawie podwyżki stawek VAT Związek Rzemiosła Polskiego przedstawił w ramach konsultacji projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Dokument zakłada wzrost obniżonych stawek VAT o 2 pkt proc. oraz stawki podstawowej o 1 pkt proc. Wzrosnąć ma stawka na nieprzetworzoną żywność z 3 do 5 proc., a jednocześnie zostaną obniżone z 7 do 5 proc. stawki na podstawowe artykuły spożywcze.”

„Według ZRP, wzrost VAT na niektóre usługi oraz nieprzetworzone artykuły żywnościowe spowoduje ubytek w dochodach ludności, a to z kolei będzie oznaczało mniejszy popyt konsumpcyjny, który odczują przede wszystkim firmy usługowe i producenci żywności licznie reprezentowani wśród przedsiębiorstw rzemieślniczych. Przedsiębiorcy obawiają się przede wszystkim dalszego spadku sprzedaży oraz podniesienia kosztów prowadzenia działalności.”

„Zdaniem Związku, podwyżka podatku może spowodować, że wielu drobnych przedsiębiorców, przy zwiększonym od przyszłego roku do 150 tys. zł limicie zwolnienia podmiotowego, zdecyduje się wybrać zwolnienie od VAT. Wówczas może się okazać, że spodziewane wpływy z tytułu podwyżek VAT będą niższe, co będą musieli sfinansować podatnicy VAT poprzez kolejną zmianę stawki podatku.”

Więcej: podatki.biz

LINK
22.09.2010