Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: Gospodarka

Opublikowano 21/01/2013

Portal Centrum rekrutacyjne:Dlaczego minister pracy nie chce różnej płacy minimalnej w regionach

„Co przyniosłoby zróżnicowanie płacy minimalnej dla poszczególnych regionów kraju? To niełatwa ekspertyza, na dodatek mało jest wzorców takich rozwiązań za granicą. Ministerstwo pracy jest tej koncepcji jednak stanowczo przeciwne. Uważa, że wprowadzenie różnych stawek dla województw czy nawet powiatów, zakończyłoby się katastrofą dla lokalnych rynków pracy”.

Zdaniem Jerzego Bartnika Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego ustanawianie płacy minimalnej dla wszystkich firm i dla każdego miejsca w kraju jest bez sensu. Bo zupełnie czym innym jest 1600 zł w Warszawie i czym innym na Warmii. Prezes ZRP ma też własną wizję regionalizacji minimalnego wynagrodzenia. Skłaniałby się do tej proponowanej przy założeniu, że byłaby ona omawiana i ustalana przez wojewódzkie komisje dialogu społecznego, których członkowie znają lokalne realia gospodarcze i rynku pracy.

 

- Ostatnio pojawiła się także propozycja związków zawodowych: ustalania minimalnej godzinowej stawki czasu pracy w każdym regionie - podkreśla Jerzy Bartnik. Uważa, że taki pomysł jest wart rozważenia i dalszej dyskusji przez partnerów społecznych.”

Więcej: LINK

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018