Polskie Radio Program 1: Nastroje przedsiębiorców pogarszają się gwałtownie

 „- Podwyżka VAT-u zmniejszyła zdecydowanie popyt na artykuły codziennego użytku. Zmniejszone zapotrzebowania na wykonawstwo wynika z ograniczonej ilości środków budżetowych, przekazywanych do jednostek administracyjnych i terenowych. Wystąpiły też zjawiska związane z opóźnionymi płatnościami. Małe firmy są tym ostatnim elementem łańcucha wykonawczego i je dotyka to najbardziej” – powiedział w audycji Programu 1 Polskiego Radia Jerzy Bartnik – prezes Związku Rzemiosła Polskiego.

„Robert Lidke: – Nastroje przedsiębiorców pogarszają się gwałtownie. Szczególnie pogorszyły się w końcówce ubiegłego roku. Dlaczego tak się dzieje?”

„Aleksandra Fandrejewska z Rzeczpospolitej: – Właściciele i szefowie małych i średnich firm źle oceniali już to, co się dzieje w gospodarce pod koniec roku, teraz ich zastrzeżenia są coraz poważniejsze. Wpływ na to ma na pewno informacja na temat finansów publicznych, a drugiej strony zamieszanie z wprowadzeniem VAT. Małe firmy maja też kłopoty na rynku, z dostępem pieniędzy unijnych, obawiają się zmniejszenia zamówień.”

„Aleksandra Fandrejewska: – Co piąta firma spodziewa się, że jej sytuacja będzie gorsza, ale wiekszość jednak spodziewa się stabilizacji.”

„Robert Lidke: – Europa wychodzi z kryzysu, Polska ma dość wysoki wzrost gospodarczy, a te nastroje małych przedsiębiorców są coraz gorsze.”

„Aleksandra Fandrejewska: – Jak się zaczynał kryzys, małe firmy nie obawiały się go, bo wiedziały, że są elastyczna, mają stałych kontrahentów, wiedzą jak szybko reagować na rynku. Po 1,5 roku okazało się, że firmy duże i średnie się restrukturyzowały, a te małe boją się konkurencji tych firm, które sobie już poradziły z kryzysem.”

„Robert Lidke: – Likwidacja „kratek” w samochodach pozbawiła przedsiębiorców wielu odliczeń od podatku.”

Więcej: polskieradio.pl
17.02.2011

Materiał radiowy: LINK
Tekst:
LINK
Materiał dostępny również w archiwum Zespołu Informacji i Promocji