Polską przedsiębiorczość ogranicza otoczenie biznesowe

Z badań wynika, że Polaków do przedsiębiorczości zachęcać nie trzeba. Młodzi ludzie(15-29 lat) widzą siebie w roli przyszłych przedsiębiorców – chęć założenia firmy deklaruje aż 62 proc. z nich. To jednak nie wystarczy – konieczne jest stworzenie warunków makroekonomicznych sprzyjających powstawaniu  i  rozwojowi przedsiębiorstw.

Takie wnioski pojawiły się w opinii Związku Rzemiosła Polskiego przesłanej do Departamentu Innowacji i Przemysłu w Ministerstwie Gospodarki. Uwagi przygotowane zostały w związku z komunikatem Komisji Europejskiej   COM(2012) 795 final   -  „Plan działania na rzecz przedsiębiorczości do 2020 r. – pobudzanie ducha przedsiębiorczości w Europie” (KOM(2012)795 .

Zdaniem ekspertów ZRP plan jest zbyt ogólnikowy i skupia się na „pobudzaniu ducha przedsiębiorczości”. Ten „duch” w Polsce już jest, problem polega na tym, że są również bariery.  Większość wynika z braku właściwej polityki rozwoju przemysłu  w Polsce i upadku wielu branż. Skutkuje to  likwidacją powiązań kooperacyjnych dużych przedsiębiorstw z małymi firmami oraz przede wszystkim ogromnym bezrobociem, co stanowi  barierę popytową, zasadniczą dla sektora MŚP.  

Zdaniem przedsiębiorców potrzebne są ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej, a nie ciągłe komplikowanie przepisów i tworzenie ogólnikowych planów. Finansowanie powinno być łatwiej osiągalne dla sektora MŚP, a dostępne szkolenia powinny stać się konkretne i opierać się na profesjonalnym doradztwie. Rozwiązania prawne, zdaniem ekspertów ZRP,  coraz bardziej się komplikują, prowadząc do obciążeń zarówno finansowych jak i administracyjnych dla firm. Otoczenie instytucjonalne sektora, jest wprawdzie co raz większe, ale niestety nie w pełni kompetentne i przyjazne przedsiębiorcom. Konieczne jest usunięcie wymienionych barier, żeby przedsiębiorczość Polaków mogła sprawnie działać.

Treść opinii w załączniku