Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: komisje problemowe

Opublikowano 12/06/2008

Polska: Praca fachowca jest coraz wyżej ceniona

"Robotnicy zyskali w ostatnich czterech latach najwięcej ze wszystkich grup zawodowych. Ich płace wzrosły o 40 proc. Na wejściu Polski do Unii Europejskiej najbardziej zyskali... tokarze, a raczej ich portfele - po 4 latach są grubsze niemal o połowę. Najmniejsze podwyżki od 2004 r. dostali mechanicy, ale oni i tak pozostają najlepiej zarabiającymi robotnikami w kraju - wynika z najnowszego raportu Money.pl" - czytamy w Polsce.

"GUS podał właśnie, że przeciętne wynagrodzenie w polskich przedsiębiorstwach wynosi już 3137 zł. W ciągu ostatniego roku wzrosło 12,6 proc. - takiego tempa jak dotąd nie notowaliśmy nigdy. Badania rynku wskazują, że w tym roku podwyżki przyzna swoim pracownikom 50 do 90 proc. przedsiębiorców. Jednocześnie bezrobocie osiągnęło najniższy od transformacji poziom 10 proc."

"- Od 2004 r. robotnicy zyskali najwięcej ze wszystkich grup zawodowych. Zawdzięczają to boomowi, jaki przeżywa polski przemysł. Z drugiej strony, to efekt upadku szkolenia zawodowego. Starsi fachowcy odchodzą na emeryturę, średnie pokolenie emigruje na Wyspy, w kraju nie ma ich kto zastąpić. Firmy muszą podnosić płace, by znaleźć chętnych do pracy - mówi Jacek Ambroziak, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich".

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018