Polska Głos Wielkopolski: XI Zjazd Wojowników Słowiańskich

„Dzisiaj i jutro warto być w Grzybowie (6 km od Wrześni – trasa na Witkowo), gdzie odbywa się zjazd wojów. Gród Grzybowo mieści się na terenie oddziału zamiejscowego Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Temat tegorocznej imprezy brzmi: „Budujemy gród i podgrodzie”.” – czytamy w Głosie Wielkopolskim.

„Organizatorzy chcą podczas tegorocznego zjazdu pokazać gościom, jakimi metodami we wczesnym średniowieczu posługiwali sit rzemieślnicy przy budowie osad. Ze szczególną starannością zostało przygotowane stanowisko cieśli. Zwiedzający mogą zobaczyć, jak wyglądał proces przygotowania materiałów i budowy średniowiecznego domostwa.”

„Nie obędzie się bez starcia w polu; wojowie staną w szranki o wybór najlepszego. A rzemieślnicy zaprezentują swój kunszt w wyrobie oręża, jak i przedmiotów codziennego użytku. Nie zabraknie również dobrej muzyki i zabawy. Zarówno w sobotę, jak i niedzielę turyści podziwiać będą mogli tętniący życiem, składający się ze 150 namiotów, obóz wczesnośredniowiecznych Słowian i Wikingów. U rzemieślników i kupców można będzie zakupić wyroby z ich warsztatów i kramów.”

Więcej: Polska Głos Wielkopolski
Elżbieta Podolska
21.08.2010