Polska Gazeta Krakowska: Czeka nas duża podwyżka cen chleba

„Krakowscy piekarze załamują ręce. Na skutek podwyżki cen mąki zmuszeni są podnieść ceny pieczywa. Stanie się to w najbliższych dniach.” – czytamy w Polsce Gazecie Krakowskiej.

„- We wtorek zbierają się piekarze w cechu – informuje Zdzisław Trela, prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości. – Postanowimy, o ile podniesiemy ceny. Jedno jest pewne, że nawet 20 proc. podwyżka nie rekompensuje kosztów. Piekarnie są na progu bankructwa, już w tym roku zamknięto 5 zakładów.”

„Kazimierz Czekaj, który od 20 lat jest w branży, nie pamięta takiego roku. -Wszystko się sprzysięgło przeciw ludziom – narzeka. – Najpierw była ostra zima, potem powodzie. Zboże jest bardzo złej jakości, nie nadaje się na mąkę. Dlatego ona drożeje. W czerwcu w młynach płaciliśmy 460-480 zł za tonę mąki, dziś płacimy 800 zł. To powoduje, że cena chleba rośnie. Uważam, że w przyszłym tygodniu nasi odbiorcy będą płacić nam za 6o-dekowy chleb po 2.20. A więc w sklepach będzie kosztował co najmniej 2.80.”

„Czekaj twierdzi, że dokładniejsze wyliczenia będą możliwe po posiedzeniu Krajowej Rady Młynarzy, Piekarzy i Cukierników, które odbędzie się w przyszły czwartek. Już teraz jednak wiadomo, że elewatory zbożowe są puste, a strategiczne zapasy Polski to zaledwie 100 ton jęczmienia.”

Więcej: Polska Gazeta Krakowska
Marian Satała
19.08.2010