Polska: Dziesięć najlepszych zawodów świata

„Budowlaniec – oto najbardziej poszukiwany zawód na świecie. Mając taki fach w ręku, znajdziesz pracę dosłownie w każdym państwie na każdym kontynencie” – czytamy w Polsce.

 

 

„Wśród pożądanych pracowników są też przedstawiciele handlowi, kierowcy, kucharze i asystenci dyrektorów. Wśród osób z wyższym wykształceniem – inżynierowie, zwłaszcza branży IT. A dodatkowo w Polsce, jako jedynym kraju na świecie, menedżerowie projektu zatrudniani do realizacji określonego zadania. Tak wynika z raportu międzynarodowej agencji doradztwa personalnego Manpower, do którego dotarła „Polska””.

 

 

„Raport zawiera listę 10 najbardziej poszukiwanych zawodów świata. Bo choć trwa kryzys, firmy nadal szukają wykwalifikowanych pracowników. Polska należy tu do europejskiej czołówki: aż 48 proc. firm skarży się na problemy ze znalezieniem fachowców, gdy europejska średnia to ok. 30 proc. Gorzej jest tylko w Rumunii – tam niedobór fachowców przekroczył 62 proc.”.

 

 

„- Niedopasowanie edukacji do potrzeb rynku pracy i brak systemu ustawicznego kształcenia – tak Iwona Janas, dyrektor generalny Manpower Polska, tłumaczy problemy kadrowe w naszym kraju. I spowolnienie gospodarcze nie ma tu znaczenia – w porównaniu z ubiegłym rokiem zapotrzebowanie na pracowników zmalało o 1 pkt proc., a więc w granicach błędu statystycznego. Po zlikwidowaniu większości zawodówek mniej zdolni uczniowie, zamiast uczyć się zawodu, idą do liceów. A jeśli już zdobędą fach, nie myślą o dokształcaniu. – Tymczasem nasze firmy rozwijają się, więc potrzebują fachowców coraz to nowego rodzaju – mówi Janas”.

 

 

„Z opublikowanego kilka dni temu raportu Instytutu Badania Opinii „Homo Homini” wynika, że 66 proc. bezrobotnych nigdy nie podejmowało szkoleń. Z grupy aktywnie szukających pracy co trzeci nie pomyślał, by uzupełnić wykształcenie. A to jedyny sposób, żeby utrzymać się na dynamicznym rynku pracy. To także szansa dla tych, którzy zajmą się szkoleniem innych – w najbliższym czasie nie powinni narzekać na brak zleceń”.

 

Joanna Ćwiek

Polska: http://www.polskatimes.pl/gloswielkopolski/stronaglowna/134346,dziesiec-najlepszych-zawodow-swiata,id,t.html#drukuj_gora