Polityka rodzinna do przebudowy

Autorzy raportu  Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej „ORDO IURIS”, zatytułowanego „Jakiej polityki rodzinnej potrzebuje Polska?” są zdania, że model polityki rodzinnej funkcjonujący w Polsce wymaga przebudowy.
Eksperci są przekonani, że w Polsce mimo wzrostu nakładów na politykę rodzinną w ostatnich latach, funkcjonujące rozwiązania nie przyczyniły się do wzrostu dzietności. Jak wskazano, wyraźna korelacja pomiędzy wprowadzeniem instrumentu prorodzinnego a wzrostem dzietności wystąpiła tylko po wydłużeniu urlopu rodzicielskiego.

 Autorzy opracowania uważają, że wsparcie państwa powinno obejmować cały okres opieki nad dzieckiem i jego wychowania.. Wśród oczekiwanych rozwiązań wskazano m.in. wprowadzenie bonu opiekuńczo-wychowawczego, który będzie przysługiwał rodzicom wszystkich dzieci od pierwszego do trzeciego roku życia i docelowo będzie posiadał wartość równą kosztowi opieki nad jednym dzieckiem w żłobku. Wprowadzenie systemu bonów powinno być skorelowane z dalszym wydłużaniem urlopu rodzicielskiego, przynajmniej do 18 miesięcy.
 Więcej: LINK