Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: Aktualności

Opublikowano 20/09/2018

Polacy chcą pracować legalnie

Raport A.T. Kearney pokazuje, że w Polsce coraz mniej pracowników godzi się na nielegalne zatrudnienie. Zmniejszyła się także liczba przedsiębiorców, którzy prowadzą nierejestrowaną sprzedaż.

Szara strefa to zarówno niepłacenie podatku i składek na ubezpieczenia społeczne od wypłaty pracownika, jak również nierozliczanie sprzedaży i wykonywanych usług. Jak podaje raport A.T. Kearney "Digital Payments and the Global Informal Economy" gospodarka cienia w Polsce równa się około 17,4 proc. PKB. Dane dotyczą 2016 roku, ale ukazują znaczny spadek nieuczciwych pracodawców i przedsiębiorców. Dziewięć lat temu, w 2007 roku, kiedy przeprowadzono pierwsze badania, wartość ta wynosiła 24,9 proc PKB.

Raport uwzględniał również branże, w których najczęściej dochodzi do nieuczciwych rozliczeń. Obok handlu, produkcji i budownictwa pojawiła się gastronomia i drobne hotelarstwo, w których najłatwiej ukryć dochód. Według ekspertów prognozy co do dalszego zmniejszania się szarej strefy są optymistyczne, ponieważ uszczelnianie systemu podatkowego oraz coraz większa popularności transakcji bezgotówkowych zmniejszają możliwości nadużyć.

Link: http://archiwum.rp.pl/artykul/1386023-Coraz-mniej-pracy--na-szaro-i-lewych-biznesow.html

(Zdjęcie: Google)

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018