Podsumowanie szkolenia online pn. „Standardy Ochrony Małoletnich”

05.09.2024 roku Związek Rzemiosła Polskiego zorganizował szkolenie online pn. Standardy Ochrony Małoletnich dla przedstawicieli sieci organizacji rzemiosła: izb rzemieślniczych, cechów rzemiosł, branżowych szkół rzemieślniczych oraz pracodawców – rzemieślników realizujących praktyczną naukę zawodu.

Celem szkolenia było zapoznanie uczestników z dokumentem, jakim są Standardami Ochrony Małoletnich, wyposażenie w umiejętności z zakresu tworzenia Polityki ochrony dzieci, a także przekazanie uczestnikom wiedzy na temat roli instytucji w przeciwdziałaniu krzywdzeniu dzieci – działań profilaktycznych oraz reagowania w sytuacjach podejrzenia krzywdzenia dziecka. 

Duża część szkolenia poświęcona była problematyce obowiązków pracodawców i innych organizatorów w zakresie działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi oraz osób zatrudnianych i dopuszczanych do takiej działalności, wynikających z rozdziału III ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz. U. z 2024 r. poz. 560).

Szkolenie zostało przeprowadzone przez ekspertów z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę – Panią Martę Skierkowską i Panią Agatę Sotomską. Fundacja ta jest największą organizacją w Polsce, która kompleksowo zajmuje się tematyką przemocy i wykorzystywania seksualnego dzieci. Jednocześnie bierze udział w pracach Zespołu do Spraw Ochrony Małoletnich przy Ministrze Sprawiedliwości, do którego zadań w szczególności należy przygotowanie:

  1. Krajowego Planu Przeciwdziałania Przemocy na Szkodę Małoletnich,
  2. Krajowego Planu Przeciwdziałania Przestępstwom Przeciwko Wolności Seksualnej 
    i Obyczajności na Szkodę Małoletnich,
  3. wytycznych do opracowania standardów ochrony małoletnich i aktualizowanie tych wytycznych co 2 lata.

W szkoleniu wzięło udział 300 osób,  z czego ponad 60% stanowili przedstawiciele cechów rzemieślniczych i pracodawcy.