Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: Aktualności

Opublikowano 09/01/2019

PIP: Obowiązki pracodawcy w okresie zimowym

Państwowa Inspekcja Pracy przypomina o obowiązkach pracodawców w okresie zimowym, przede wszystkim o zapewnieniu odpowiedniej temperatury na stanowiskach pracy w budynkach i środki chroniące przed zimnem dla pracujących na zewnątrz. Nieprzestrzeganie przepisów będzie skutkowało mandatem.

Jak podaje PIP, przepisy BHP określają minimalną temperaturę w pomieszczeniach, gdzie wykonywana jest praca. Przy lekkiej pracy fizycznej, np. w biurach, temperatura nie powinna być niższa niż 18 stopni C. Pozostali pracownicy, zatrudnieni np. w halach produkcyjnych, powinni mieć zapewnioną temperaturę nie niższą niż 14 stopni C.

W przypadku pracowników wykonujących w okresie zimowym zadania na wolnej przestrzeni obowiązki pracodawcy są bardziej rozbudowane ze względu na większe narażenie na wychłodzenie spowodowane zjawiskami atmosferycznymi,  są oni m.in. zobowiązani do zapewnienia odzieży ochronnej, posiłków regeneracyjnych i ciepłych napojów.

W przypadku gdy pracodawca nie wywiązuje się z tych obowiązków, kontrola z inspektoratu pracy może wydać nakaz wstrzymania pracy na stanowisku, gdzie jest zbyt zimno, by pracować, oraz nałożyć karę grzywny od 1 tys. do 2 tys. zł, a w razie recydywy - do 5 tys. zł.

Więcej na: PIP

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018