Oświadczenie KE w sprawie wpływu COVID-19 na zatrudnienie i skutki społeczne

Wiceprzewodniczący Wykonawczy Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis oraz Komisarz ds. Zatrudnienia i Praw Socjalnych Nicolas Schmit wydali oświadczenie w sprawie wpływu pandemii COVID-19 na zatrudnienie oraz życie społeczne obywateli UE.

Przemawiając po wideokonferencji Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów, powiedzieli:

„Wybuch pandemii koronawirusa stanowi bezprecedensowe wyzwanie w całej Unii Europejskiej i zaburza nasze życie, społeczeństwa i gospodarkę. Priorytetem Komisji jest ochrona dobrobytu jej obywateli. Używamy wszystkich dostępnych narzędzi, aby koordynować reakcję na COVID-19, w tym wsparcie dla europejskich firm – zwłaszcza MŚP – i pracowników w celu ograniczenia bezrobocia i utraty dochodów.

Dokładniej wyjaśniliśmy inicjatywę inwestycyjną Corona Response Investment Initiative, która przekazuje 37 miliardów Euro na systemy opieki zdrowotnej, małe i średnie firmy, pracowników i wrażliwe części naszych gospodarek.

Znaczna część inicjatywy wykorzystuje Europejski Fundusz Społeczny do wspierania programów pracy krótkoterminowej, dodatków dla rodziców, którzy muszą opiekować się dziećmi i dlatego nie mogą iść do pracy; oraz dodatki dla trenerów, których szkolenia zostały zawieszone. Fundusz może współfinansować rekrutację dodatkowych pracowników opieki zdrowotnej oraz zakup sprzętu medycznego.

Słyszeliśmy od ministrów o ich wysiłkach na rzecz ochrony pracowników w tych niespotykanych czasach. Pochwalamy ich wysiłki i zachęcamy wszystkie władze krajowe i firmy do ochrony osób najbardziej poszkodowanych.

Zachęcamy państwa członkowskie do ścisłej współpracy z partnerami społecznymi – związkami zawodowymi i stowarzyszeniami przedsiębiorców – którzy będą kluczowymi sojusznikami w walce ze społeczno-ekonomicznym wpływem wirusa.

Wymieniliśmy także poglądy na temat konieczności przyspieszenia utworzenia europejskiego systemu reasekuracji bezrobocia. Taki program pomógłby wspierać polityki krajowe mające na celu zachowanie miejsc pracy i umiejętności, na przykład poprzez programy pracy krótkoterminowej i/lub ułatwianie przejścia bezrobotnym z jednego miejsca pracy na drugie.

Składamy hołd wszystkim obywatelom europejskim pracującym przez całą dobę z korzyścią dla innych – personelowi szpitali na pierwszej linii, ale także pracującym w supermarketach, dostarczającym pocztę lub sprzątającym ulice. Poprosiliśmy rządy, aby dołożyły wszelkich starań, aby ich zdrowie i bezpieczeństwo były chronione na najwyższym możliwym poziomie”.

Źródło: Komisja Europejska