Onet.pl: Zakończył się Jarmark św. Dominika w Gdańsku

„Rekordowe ponad 8 mln osób odwiedziło zakończony w niedzielę w Gdańsku Jarmark św. Dominika. W ostatnim dniu trzytygodniowej imprezy odsłonięto pomnik średniowiecznego pomorskiego władcy, Świętopełka II, zwanego księciem Kaszubów.” – czytamy na portalu Onet.pl.

„Joanna Czauderna-Szreter z Międzynarodowych Targów Gdańskich przygotowujących imprezę powiedziała PAP, że jubileuszowy, bo organizowany 750 raz jarmark odwiedziła rekordowa liczba gości. Według szacunków „przewinęło się” ponad 8 mln osób. W ub. roku było to niespełna 8 mln.”

„Podczas ceremonii zakończenia jarmarku wręczono najważniejsze nagrody imprezy. Szreter poinformowała, że Grand Prix jarmarku na najatrakcyjniejsza ofertę otrzymała Pracownia Kapeluszy Almina z Łodzi za damskie artystyczne kapelusze. Smakołykami organizowanego podczas jarmarku Święta Chleba zostały chleb Fryderyk (w nawiązaniu do 200. rocznicy urodzin kompozytora) i rogaliki z konfiturą wiśniową.”

„Kupcy w tym roku handlowali na ponad 1000 stoiskach. Jarmark zajął największą w historii powierzchnię. Handel odbywał się w centrum zabytkowego Gdańska na 30 ulicach, po raz pierwszy stoiska ustawiono na dziesięciu nowych ulicach.”

„Prawie 80 proc. stoisk zajmowali rzemieślnicy, artyści i kolekcjonerzy głównie z Polski, ale także z Austrii, Czech, Niemiec, Litwy i Węgier.”

„Podczas 23 dni jarmarku odbyło się wiele koncertów, pokazów filmów, spektakli teatralnych oraz średniowieczny targ, prezentacje mody i Dni Kultury Niemieckiej. Tradycyjnie odbyły się święto chleba, chrzest drukarza i odpust św. Dominika.”

„Tradycja Jarmarku św. Dominika sięga 1260 r., kiedy to papież Aleksander IV zezwolił gdańskim dominikanom na udzielanie studniowych odpustów w dniu święta ich założyciela. Tej religijnej ceremonii towarzyszył jarmark. Na sierpniowe święto do gdańskiego portu zawijało ponad 400 okrętów z całej Europy. Odbywający się przez wieki w Gdańsku Jarmark św. Dominika miał przerwę po II wojnie światowej. Impreza została reaktywowana w 1972 roku.”

Więcej: Onet.pl
LINK
22.08.2010