Ogólnopolski Konkurs Złotników – Złoto i srebro w rzemiośle

Złotnictwo należy do najstarszych rzemiosł artystycznych. Wyroby złotników to często dzieła sztuki, wzbogacające dorobek materialnej kultury narodowej. Zwiedzając zamki i muzea, nie sposób nie natknąć się na ich prace. Zawód ten ma ogromne tradycje, które obecnie w warunkach twardej gry rynkowej przechodzą swojego rodzaju próbę.

Konkurs Złoto i Srebro w Rzemiośle

Konkurs Złoto i Srebro w Rzemiośle powstał w 2001 roku z myślą o złotnikach i jubilerach, którzy cenią jakość, profesjonalizm i fachowość w sztuce złotniczej. Jego główną ideą jest prezentacja talentów doświadczonych złotników oraz promocja osób młodych, które dopiero kształcą się na złotników-jubilerów lub rozpoczynają pracę zawodową w tej profesji. Organizatorem konkursu jest Ogólnopolska Komisja Złotniczo-Jubilerska Związku Rzemiosła Polskiego.

Udział w Konkursie gwarantuje:

Medal Św. Eligiusza

Ogólnopolska Komisja Złotniczo-Jubilerska ZRP w poszukiwaniu różnych form sprzyjających integracji środowiska złotników i kultywując jego tradycje, ustanowiła Medal Świętego Eligiusza, połączony z honorowym tytułem Złotnika Roku. Inspiracją nazwy medalu jest postać Świętego Eligiusza, biskupa z Noyon-Tournai, który żył na przełomie VI-VII wieku. Zanim wstąpił w stan kapłański, Święty pobierał nauki w warsztacie menniczym, a następnie wykazał się tak wielkim talentem złotniczym, że król Franków Chlotar II powierzył mu wykonanie zdobnego tronu. Naturalnie Święty Eligiusz stał się patronem artystów i rzemieślników pracujących w metalu, w tym złotników i jubilerów.

Medal wraz z tytułem przyznaje pięcioosobowa Kapituła w skład, której wchodzą przedstawiciele: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego, Ogólnopolskiej Komisji Złotniczo-Jubilerskiej ZRP, branżowych targów oraz laureat ubiegłorocznej edycji. Tradycyjnie medal z wizerunkiem Św. Eligiusza wykonuje pracownia Jerzego Macura w Warszawie.

Zgłoszenia kandydatów rzemieślników złotników i jubilerów mogą dokonać Izby Rzemieślnicze i branżowe Cechy (po jednej osobie). Nominowana do wyróżnienia osoba powinna prowadzić działalność rzemieślniczą w dziedzinie złotnictwa lub jubilerstwa, przestrzegać zasad etyki zawodowej, posiadać dyplom mistrzowski w zawodzie złotnik-jubiler lub wchodzącym w zakres tego zawodu, aktywnie uczestniczyć w działalności organizacji samorządu rzemiosła oraz szeroko rozumianej edukacji zawodowej.

Serdecznie zapraszamy do udziału w Ogólnopolskim Konkursie Złotników „Złoto i Srebro w Rzemiośle 2012”, który odbędzie się w ramach programu Targów Biżuterii i Zegarków Złoto Srebro Czas w dniach 5-7 października 2012 roku w Warszawie w hali Expo XXI.

Pierwszy konkurs odbył się w 2001 roku i powstał z myślą o złotnikach i jubilerach, którzy cenią jakość, profesjonalizm i fachowość w sztuce złotniczej. Główną ideą jest promocja umiejętności mistrzów, którzy od wielu lat wykonują ten zawód oraz uczniów rozpoczynających pracę zawodową i szkolących się w zakładach rzemieślniczych.
 
W ramach konkursu przyznawany jest także tytuł Złotnika Roku 2012 i Medal Św. Eligiusza przeznaczony dla rzemieślnika złotnika-jubilera, który wyróżnia się wysokimi umiejętnościami zawodowymi, działalnością w organizacji rzemiosła i na rzecz integracji środowiska rzemieślników złotników i jubilerów oraz który uczestniczy w procesie szkolenia i doskonalenia zawodowego. Kandydatury rzemieślników złotników i jubilerów mogą zgłaszać Izby Rzemieślnicze oraz branżowe cechy (po jednym kandydacie).

Więcej informacji w załączniku

Linki:
Strona konkursu
Regulamin konkursu
Karta zgłoszeniowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *