Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: Gospodarka

Opublikowano 10/08/2012

Puls Biznesu: Kasy chronią kasę – państwa i klienta

Maciej Grabowski, wiceminister finansów, odniósł się do pisma Związku Rzemiosła Polskiego negatywnie komentującego zapowiedź obniżenia limitu rocznych obrotów, który uprawnia do zwolnienia z posiadania kasy rejestrującej.

Zmiana limitu z 40 tys. zł na 20 tys. spowoduje, że coraz więcej firm będzie musiało instalować kasy. Zdaniem ministerstwa obowiązek ewidencji przy ich zastosowaniu jest powszechny (co wynika z ustawy o VAT), a ulgi mają charakter przejściowy. Docelowe rozwiązanie to objęcie wszystkich firm koniecznością prowadzenia kasowej ewidencji sprzedaży.  Maciej Grabowski zaznacza, że celem jest kontrola rzetelności deklarowanych przez przedsiębiorców wysokości dochodów i ochrona interesów ekonomicznych konsumentów.

Ekspert ZRP, Elżbieta Lutow nie podważa tych argumentów, zauważa jednak, że małe firmy usługowe (np. osiedlowe sklepiki, fryzjer) są przecież znane przez okolicznych mieszkańców i nie wymagają tak szczegółowej kontroli. Zakup i utrzymanie kasy fiskalnej jest zaś dla nich sporym obciążeniem finansowym.

Więcej:pb.pl
10.08.2012
LINK

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018