Oczekiwania pracodawców a pracownicy jutra

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wydała raport poświęcony oczekiwaniom pracodawców w stosunku do osób młodych oraz sytuacji osób młodych, kończących edukację i wchodzących na rynek pracy.
W raporcie wykorzystano wyniki sondażu pracodawców, jak również analizy dotyczące zmian zachodzących w zakresie kształcenia formalnego pod kątem kierunków kształcenia w oparciu o dostępne zasoby informacyjne Głównego Urzędu Statystycznego i Systemu Informacji Oświatowej.

Do osób młodych jest adresowane 8 proc. ogółu stanowisk oferowanych przez pracodawców. Charakterystycznym zjawiskiem jest poszukiwanie osób młodych przede wszystkim na stanowiska związane z usługami i sprzedażą. Pod względem charakterystyki zawodów, praca oferowana tylko ludziom młodym różni się m.in. od pracy oferowanej osobom z niewielkim, maksymalnie rocznym doświadczeniem (ale zarówno młodym, jak i starszym). W tej drugiej grupie dominują stanowiska robotników wykwalifikowanych (40 proc.).
Wbrew obiegowym sądom, pracodawców w podejściu do stopnia wyszkolenia młodych kandydatów do pracy cechuje realizm.

 

Stosunkowo rzadko (ponad 10 proc. pracodawców) oczekują oni od młodych pełnego przygotowania. Połowa z nich twierdzi, że młodzi pracownicy wymagają większego lub pełnego doszkolenia. W pracy, gdzie młody wiek kandydata nie jest atutem, do kwestii przygotowania do pracy podchodzi się bardziej rygorystycznie.
Raport: LINK