Nowa wymiana doświadczeń z tureckimi rzemieślnikami

W dniach 10 – 17 maja 2009 roku Izba Rzemieślnicza w Rzeszowie gościła 12-osobową delegację tureckich rzemieślników, nauczycieli ze szkoły zawodowej, przedstawicieli Izby Rzemieślników i Kupców oraz wicegubernatora miasta Eskisehir.

 

Na Podkarpacie przyjechali reprezentanci zakładów: fryzjerskich, gastronomicznych, metalowych i stolarskich aby zapoznać się z warunkami szkolenia pracowników młodocianych w tych branżach oraz stosowanymi technologiami.

 

Wizytowali m.in. zakłady metalowe, motoryzacyjne, stolarskie w Rzeszowie, Przemyślu, Stalowej Woli i Krośnie oraz salon fryzjerski w Korczynie. Odwiedzili także rzeszowskie Centrum Kształcenia Praktycznego, wyposażone w najnowszy sprzęt do obróbki metalowej (CNC). Obserwowali bezpośrednio przy pracy zatrudnionych w tych zakładach pracowników, wymieniając z polskimi mistrzami i instruktorami swoje uwagi i spostrzeżenia.

 

Nasi goście mieli okazję poznać region oraz historię rzemiosł Podkarpacia zwiedzając Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu, Muzeum Rzemiosła w Krośnie, Zamek Potockich w Łańcucie. Zapoznali się również z dokonaniami pracowników i uczniów krośnieńskiej Cukierni “Santos” pana Marka Bargieła odwiedzając wystawę “Od ucznia do mistrza – Cukiernictwo”.

 

Na zakończenie tej udanej wizyty kierownictwa obu izb zadeklarowały, że w przyszłym roku rzeszowska Izba w ramach Programu Leonardo da Vinci wyśle z rewizytą do Eskisehir grupę podkarpackich rzemieślników; a w latach następnych będą organizowane kilkutygodniowe staże zawodowe młodocianych uczniów rzemiosła w wybranych zawodach.