XX-lecie Śląskiego Cechu Rzeźników i Wędliniarzy

Rok 1989 to okres transformacji ustrojowej i gospodarczej Polski. Jest to również czas, w którym powstaje w Katowicach Śląski Cech Rzeźników i Wędliniarzy. Przez 20 lat właściciele zakładów rzeźniczo-wędliniarskich borykali się z różnymi problemami, począwszy od spraw podatkowo – skarbowych, poprzez kolejne reformy prawa pracy, szkolenia uczniów i wiele innych. Sytuacja branży mięsnej zawsze była odbiciem sytuacji gospodarczej i politycznej kraju. 

 

W dniu 15 maja 2009 roku śląscy rzemieślnicy obchodzili swoje święto. Jubileusz XX-lecia działalności był doskonałą okazją do podsumowania i zastanowienia się nad dotychczasowymi osiągnięciami oraz wyznaczenia nowych celów na najbliższe lata.

– Był krótki, ale bardzo pracowity i wiele zmienił w naszym życiu i historii naszych firm – powiedział Andrzej Stania, prezes Śląskiego Cechu Rzeźników i Wędliniarzy. – Wszyscy nasi członkowie unowocześnili swoje zakłady i dostosowali je do unijnych wymogów, największym sukcesem było to, że mimo trudnych warunków i dużej konkurencji każdy z nas przetrwał i zapewnił sobie przyszłość – dodał.

Obchody jubileuszowe rozpoczęto Mszą Świętą w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach celebrowaną przez Ks. Biskupa Gerarda Bernackiego, Duszpasterza Rzemiosła Śląskiego – Ks. Henryka Kuczoba oraz proboszcza Archikatedry Ks. Stanisława Puchałę. Uroczystość uświetniły 24 poczty sztandarowe z Cechów branżowych i wielobranżowych. Wśród zaproszonych gości udział wzięli: Starszyzna Cechowa, rzemieślnicy oraz zaproszeni goście z Warszawy, Poznania, Gdańska i Łodzi. Po Mszy Świętej Ks. Biskup Gerard Bernacki wręczył Annie Franosch – Dyrektorowi Cechu specjalne podziękowanie, za Jej działanie na rzecz Rzemiosła Polskiego w okresie minionego XX-lecia.

W drugiej, oficjalnej części uroczystości, która odbyła się w sali Marmurowej Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach odznaczono Złotym Medalem im. Jana Kilińskiego „Za Zasługi dla Rzemiosła Śląskiego” Stanisława Gmitruka – dyrektora oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Częstochowie. Złoty Medal „Za Zasługi dla Województwa Śląskiego” nadany przez Sejmik Województwa Śląskiego wręczony został firmie Novichem z Chorzowa, która jest członkiem i rówieśnikiem śląskiego Cechu.

W czasie uroczystej Sesji Jubileuszowej, w której uczestniczyło około 300 osób, Cech otrzymał wiele życzeń i pozdrowień oraz kwiatów i upominków. Każdy uczestnik tego spotkania został obdarowany przez Cech pamiątkową książką z okazji XX-lecia Śląskiego Cechu Rzeźników i Wędliniarzy w Katowicach. Wszyscy wysłuchali recitalu muzyki o charakterze wiosennym, a całość została uwieńczona toastem na cześć Jubilatów, ogromnym tortem jubileuszowym podarowanym przez Właściciela firmy ROKER z Zabrza – Czesława Kierata oraz degustacją wyrobów Członków Śląskiego Cechu Rzeźników i Wędliniarzy oraz pieczywa podarowanego przez Firmę SOBALA z Wodzisławia.

Patronat nad Jubileuszem sprawował Wojewoda Śląski Zygmunt Łukaszczyk oraz Prezes Izby Rzemieślniczej w Katowicach Jan Klimek. Patronat medialny sprawowali: TVP Katowice, Radio Katowice, miesięcznik Mała Firma, Rzeźnik Polski oraz Gospodarka Mięsna.