Uroczysta Gala rozdania Nagród Literackich im. Władysława Reymonta odbyła się 23 marca 2011 w warszawskim Pałacu Chodkiewiczów, siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego. Jak co roku nagrodzono osoby mające wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury.
Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach. „Za twórczość całego życia” nagrodzeni zostali Henryk Bereza – polski krytyk literacki, eseista, redaktor miesięcznika „Twórczość” oraz Roman Śliwonik – wybitny poeta, klasyk poezji współczesnej. W kategorii „Za książkę roku 2010” nagrodę odebrali Henryk Bardijewski za książkę „Wyprawa do kraju księcia Marginała” oraz Erwin Kruk za „Spadek. Zapiski mazurskie 2007-2008”.
Ostatnia kategoria to Nagrody Specjalne i Specjalne Wyróżnienia. Nagrodzono zasłużonego dla rozwoju rzemiosła działacza, twórcę wspomnień „Zachować pamięć i refleksje” oraz współtwórcę opracowania „Działalność Warszawskiej Izby Rzemieślniczej w latach 1929 – 1955 w relacjach działaczy warszawskiego rzemiosła” Jana Mieczysława Kulika, a także Józefa Tokarczyka, założyciela i kierownika artystycznego Zespołu Regionalnego „Spod Kicek”. Nagrodę odebrała również Biłgorajska Kapela Podwórkowa „Wygibusy” – utworzona przez Jana Szymaniaka, grająca muzykę ludową i fokową. Kapela była wielokrotnie nagradzana na różnych festiwalach muzycznych.
Specjalne wyróżnienie przyznano pośmiertnie Edmundowi Pelplińskiemu, wybitnemu fotografowi, autorowi jednego z najbardziej znanych i wstrząsających polskich zdjęć, które przedstawia pochód robotników niosących na drzwiach ciało zabitego w czasie Wydarzeń Grudniowych Zbyszka Godlewskiego – legendarnego Janka Wiśniewskiego.
Gości zebranych na uroczystości powitał Dyrektor Generalny ZRP Maciej Prószyński. Następnie głos zabrał Prezes ZRP i przewodniczący Jury Nagrody Jerzy Bartnik. Pogratulował wyróżnionym zdobycia nagrody, która – przyznawana już od 17 lat – trwale związała się ze środowiskiem pisarzy i rzemiosła.
– Kandydują do niej i uzyskują laury twórcy wybitni – mówił Prezes Bartnik – Warto przypomnieć, że nagroda jest przyznawana „ponad podziałami”, a jury w swoich ocenach nie ulega koniunkturom i przelotnym modom.
Kilka słów na temat na temat nominowanych powiedziały osoby, które od lat podziwiały ich pracę twórczą.
– Roman Śliwonik należy do najściślejszej czołówki poetów polskich, jest klasykiem poetyckiej współczesności – powiedział Marek Wawrzkiewicz, Prezes Związku Literatów Polskich –
Klasę poezji Śliwonika potwierdzały jego kolejne książki: od debiutu aż po ostatnie zbiory: „Wyjechać”, „Wrócić do Śródmieścia” i „Zachwyt”.
Podobnie ciepłe słowa uznania wygłosił pisarz, dziennikarz i scenarzysta filmowy Marian Pilot, który zarekomendował do nagrody Henryka Berezę.
– Jako krytyk był partnerem takich wielkości naszej literatury, jak Zofia Nałkowska, Maria Dąbrowska czy Jarosław Iwaszkiewicz. Jako wieloletni redaktor „Twórczości” wprowadził do literatury cały legion wybitnych, znanych dziś autorów, by wymienić chociażby nazwiska Marka Hłaski, Marka Nowakowskiego czy Włodzimierza Odojewskiego- wspominał Marian Pilot.
Krystyna Kolińska mówiła o wyjątkowości powieści „Wyprawa do kraju księcia Marginała” autorstwa Henryka Bardijewskiego. Zwróciła uwagę, że choć dzieło ma formę bajki, to jest ono skierowane nie tylko do dzieci, ale i dorosłych.
Odczytano także list Sergiusza Sterna-Wachowiaka, który wyraził uznanie dla jury za przyznanie nagrody Erwinowi Krukowi, autorowi książki „Spadek. Zapiski mazurskie 2007-2008”. Zaznaczył, że jest to powieść unikalna – dotykająca kwestii lokalnych, ale szalenie uniwersalna w swojej wymowie.
Następnie odczytano list od Podsekretarza Stanu Macieja Klimczaka, który w imieniu Prezydenta RP przesłał pozdrowienia i gratulacje dla nagrodzonych, a także listy gratulacyjne od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego oraz Wojewody Mazowieckiego Jacka Kozłowskiego.