Związek Rzemiosła Polskiego informuje, że przedsiębiorcy, którzy doświadczają okresowych trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej, mogą liczyć na wsparcie z Funduszy Europejskich. Z myślą o nich Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) organizuje System Wczesnego Ostrzegania (SWO). Nabór do projektu ruszył 27 lipca.
Celem SWO jest wdrożenie systemu wczesnego ostrzegania dla przedsiębiorców, którzy doświadczają okresowych trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej. Udział w projekcie obejmuje możliwość zdiagnozowania przyczyn pojawiających się trudności, wsparcie szkoleniowe, doradcze i mentoringowe dopasowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa. Usługi realizowane w projekcie wynikać będą z przeprowadzonej dogłębnej analizy kondycji przedsiębiorstwa.
– Już po raz szósty zapraszamy przedsiębiorców do projektu SWO. Do końca lipca zrealizowanych zostanie ponad 700 usług rozwojowych dla uczestników projektu, a ta liczba systematycznie rośnie wraz ze wzrostem zaangażowania przedsiębiorców. Zainteresowanie projektem jest duże, w dwóch poprzednich naborach wpłynęło do nas 1000 zgłoszeń. W naborze, który dziś otwieramy, zgłoszenia będzie można składać do 5 września, do godz. 12.00. Wsparcie, które oferujemy, jest dopasowane do indywidualnych potrzeb konkretnej firmy, dzięki czemu umożliwia efektywne rozwiązanie problemów, z którymi się mierzy, a wartość wsparcia na jedno przedsiębiorstwo to 18 500,00 złotych – komentuje Dariusz Budrowski, Prezes PARP.
Dofinansowanie mogą otrzymać firmy, które doświadczyły:
- spadku sprzedaży towarów lub usług w okresie 6 miesięcy przed datą zgłoszenia do projektu, z wyłączeniem sezonowych zmian, wynikających bezpośrednio z charakterystyki branży (ogrodnictwo, budownictwo itp.);
- istotnych zmian kadrowych mających wpływ na prowadzoną działalność gospodarczą (np. odpływ kluczowego personelu) w okresie co najmniej 2 ostatnich miesięcy przed dniem zgłoszenia do projektu;
- niezależnych od przedsiębiorcy i prowadzonej działalności istotnych zmian prawnych lub technologicznych w branży (takich jak np. cyfryzacja przemysłu), wymuszających konieczność zmian w organizacji firmy lub jej przebranżowienia;
lub
- z przeprowadzonej autodiagnozy wynikać będzie, że przedsiębiorca spełnia definicję Przedsiębiorcy w okresowych trudnościach.
Ponadto konieczne jest spełnienie kryteriów formalnych:
- siedziba przedsiębiorstwa na terenie Polski,
- przedsiębiorstwa z sektora MŚP
- działalność zarejestrowana minimum 12 miesięcy przez dniem rozpoczęcia naboru.
Nabór do projektu prowadzony jest do 5 września 2022 r. do godziny 12:00 lub do maksymalnej liczby 300 zgłoszeń w każdym z makroregionów.
Maksymalna wysokość dofinansowania to 18 500 zł netto, które przedsiębiorcy będą mogli przeznaczyć na wybrane przez siebie usługi rozwojowe: szkolenia, doradztwo lub mentoring. Dodatkowo PARP pokrywa koszt przeprowadzenia diagnozy kondycji przedsiębiorstwa.
Projekt finansowany jest w ramach Funduszy Europejskich z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). SWO ma zasięg ogólnopolski, a rekrutacja odbywa się w podziale na makroregiony, za pomocą formularza zgłoszeniowego i ankiety rekrutacyjnej.