Msza za Jana Pawła II w Poznańskiej Farze

Poznań, słoneczne, niedzielne przedpołudnie… Na Świętosławskiej, na Gołębiej i na innych uliczkach wiodących do Poznańskiej Fary pojawiają się grupy odświętnie i malowniczo ubranych ludzi, a przechodnie z pewnym zdziwieniem pytają – co tu się dzieje? Orły wieńczące sztandary, bogato zdobione łańcuchy, fantazyjne kryzy i ludzie niczym z płócien flamandzkich mistrzów… Po chwili wszystko staje się jasne. Przed wejściem do kościoła formuje się pochód pocztów sztandarowych. Za chwilę Wielkopolscy Rzemieślnicy w tak uroczysty sposób będą modlić się o beatyfikację Jana Pawła II.

Tak było i w minioną niedzielę, 6 kwietnia 2008 roku. Już po raz trzeci starszyzna cechowa, członkowie organizacji rzemieślniczych wraz z rodzinami, poczty sztandarowe cechów zrzeszonych w Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej oraz władze Izby spotkały się w pierwszą niedzielę po rocznicy śmierci Jana Pawła II by modlić się o, jak się wydaje, rychłą beatyfikację Polaka Papieża. Pochód pocztów sztandarowych do Fary wprowadził Prezes Jerzy Bartnik.

Pierwszy raz pojawili się też na tej rzemieślniczej mszy Bracia Kurkowi. Jako że wśród nich większość to właśnie rzemieślnicy – strzelcy postanowili także włączyć się we wspólną modlitwę. Mszy przewodniczył ks. Wojciech Wolniewicz, Kapelan Rzemiosła Wielkopolskiego. W czasie kazania nie tylko przypomniał postać naszego wielkiego rodaka, ale przede wszystkim przypomniał, że zgodnie z papieskim przesłaniem ludzie, którzy otwierają się na innych, na ich potrzeby, odzyskują miłość do czynienia dobra.

Warto podkreślić, że niepowtarzalną oprawę dla wspólnej modlitwy stanowiło wnętrze Poznańskiej Fary. Wnętrze, które po latach starań odzyskało wyjątkowy blask.

Poznań, 9 kwietnia 2008
Marzena Rutkowska
Rzecznik prasowy Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu