Money.pl: ZUS rozsyła listy do Polaków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w październiku rozpoczął wysyłkę listów do przedsiębiorców, w których podaje indywidualny, jeden dla każdego płatnika składek, numer rachunku do wpłat. Ze względu na rozmiar operacji, ZUS wysłał listy z numerem rachunku składkowego w trzech turach – podaje portal Money.pl.

 

Od 1 stycznia 2018 r. przedsiębiorcy będą wpłacali wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne na jeden rachunek. Dziś muszą to robić na cztery różne rachunki, w zależności od rodzaju. Inne konto jest do składki chorobowej, inne do emerytalnej, a jeszcze rentowej. Z końcem roku obecne cztery rachunki przestaną być aktywne.

 

W związku z otrzymaniem pierwszych listów zaczęły pojawiać się informacje o dostarczaniu listów z ZUS do osób, które już zawiesiły działalność gospodarczą. Rzecznik ZUS wyjaśnia, że zawieszenie działalności nie oznacza wyrejestrowania płatnika, a zatem numer konta składkowego może być przydatny po odwieszeniu działalności. Korespondencję mogli otrzymać też nieaktywni płatnicy, jeśli na ich koncie rozliczenia składkowe nie są zamknięte – czytamy na stronie Money.pl.

 

Więcej: LINK