Minimalna płaca tematem posiedzenia Trójstronnej Komisji

Lipcowe posiedzenie Plenarne Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych, było poświęcone wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2013 r., oraz wielkości średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na 2013 roku.

Strona rządowa podtrzymała propozycję płacy minimalnej w 2013 r. na poziomie 1600 zł. Poparli ją pracodawcy. Z propozycją nie zgodziły się związki zawodowe uznając, że powinna ona wynieść powyżej 1600 złotych. Zdaniem przewodniczącego obrad Władysława Kosiniaka-Kamysza sami partnerzy społeczni muszą się w tej kwestii porozumieć, ponieważ do tej pory nie ma wspólnego stanowiska w tej sprawie nie tylko między pracodawcami a związkami zawodowymi, ale także wśród samych związków, które proponują różne kwoty. Powiedział również, że relacja wynagrodzenia minimalnego do średniego stale rośnie i w 2013 r. będzie wynosiła 42,5

W przypadku wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w 2013 r. strona rządowa podtrzymała przyjętą przez rząd koncepcję zamrożenia płac w budżetówce na rok 2013 proc. za była strona rządowa, związki zawodowe pozostały przy swoim stanowisku, Dlatego i w tej kwestii nie udało się ustalić wspólnego stanowiska.
 
Porządek posiedzenia został rozszerzony o dodatkowe informacje z przebiegu dyskusji dotyczącej planów prywatyzacji sektora uzdrowiskowego zawartych w projekcie rozporządzenia Ministerstwa Skarbu Państwa w sprawie wykazu zakładów lecznictwa uzdrowiskowego prowadzonych w formie jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, które nie będą podlegać prywatyzacji, przekazanego do konsultacji społecznych.