Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: Gospodarka

Opublikowano 12/07/2012

Dziennik Gazeta Prawna: Uczniom zawodówek trudniej będzie znaleźć etat

W projekcie rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającym rozporządzenie w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania znalazł się bardzo niekorzystny zapis, który może spowodować, że firmy nie będą chciały zatrudniać i szkolić pracowników.

Problem polega na tym, że młodociany będzie mógł ukończyć naukę w szkole zawodowej, zdając egzamin potwierdzający tylko jedną kwalifikację w danym zawodzie. Do pracy w danym fachu są jednak potrzebne dodatkowe umiejętności.

Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego ostrzega, że przy takim rozwiązaniu uczniowie szkół zawodowych nie mają szans zostać w pełni wykwalifikowanymi pracownikami. Zdaniem prezesa ZRP młodzi ludzie nie będą mieli motywacji do nauki całości zawodu po uzyskaniu częściowy

Dodatkowo firmy, które zatrudnią takiego pracownika nie otrzymają dofinansowania na szkolenie, bo do tego potrzebny jest świadectwo czeladnicze lub dyplom, albo zaświadczenie o zdaniu egzaminu. Jak mówi prezes Bartnik zaliczenie tylko jednej kwalifikacji nie spełnia tego warunku. Firmy nie będą chciała szkolić młodych pracowników, a to grozi brakiem dobrych fachowców na rynku i oczywiście wzrostem bezrobocia.

Więcej: edgp.gazetaprawna.pl
Paweł Jakubczak
12.07.2012
LINK

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018