Medal Św. Eligiusza i tytuł Złotnika Roku 2008 dla złotnika z Katowic

Ważnym wydarzeniem związanym z jesiennymi Targami Biżuterii i Zegarków „Złoto Srebro Czas” w Warszawie jest ogłoszenie werdyktu Kapituły przyznającej Medal Św. Eligiusza wraz z tytułem Złotnika Roku. W tym roku Medal Św. Eligiusza i tytuł Złotnika Roku został przekazany w ręce Jerzego Kurczoka z Katowic – rzemieślnika, mistrza w złotnictwie i grawerstwie, pełniącego funkcję Prezesa Śląskiego Cechu Złotników Jubilerów i Grawerów w Katowicach.

Jest to już piąta edycja tego prestiżowego w środowisku rzemieślników-złotników wyróżnienia, które uznawane jest za jedno z najważniejszych odznaczeń złotniczych w kraju. Dla inicjatorów i organizatorów jest to duży zaszczyt i satysfakcja, natomiast nominowanych kandydatów stawia w kręgu osób szczególnie wyróżniających się w środowisku. Nakłada to na organizatorów ogromną odpowiedzialność za staranność i rzetelność w działaniach związanych z przeprowadzeniem tego przedsięwzięcia.

Medal przyznała na posiedzeniu w dniu 20 września 2008 r. Kapituła w składzie przedstawicieli: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego, Pracowni Sztuk Plastycznych, Ogólnopolskiej Komisji Złotniczo-Jubilerskiej ZRP oraz Karola Kowalskiego z Gdyni laureata ubiegłorocznej edycji nominacji do tytułu Złotnika Roku i Medalu Św. Eligiusza.

Dokonując wyboru, spośród zgłoszonych z różnych regionów Polski kandydatów, Kapituła brała pod uwagę w szczególności osiągnięcia na polu działalności zawodowej i społecznej nominowanych osób oraz ich uczestnictwo w procesie edukacji zawodowej. Informacje o nominowanych kandydatach, zawarte w formularzach ankiet wraz z rekomendacjami przekazały izby rzemieślnicze lub branżowe cechy. W załączniku prezentujemy sylwetkę Złotnika Roku.