Konferencja zamykająca projekt promujący ideę flexicurity

W siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego w Warszawie 9 maja 2012 roku odbyła się  konferencja zamykająca projekt promujący ideę flexicurity. W konferencji udział wzięli przedsiębiorcy, reprezentanci izb, cechów i stowarzyszeń branżowych oraz dziennikarze. Program spotkania objął cztery wystąpienia.

Witając gości przez ZRP Jerzy Bartnik zaznaczył, że rozwój przedsiębiorstw w Polsce jest zależny w równym stopniu od sytuacji pracodawców, jak i pracowników. Dlatego tak ważne jest  zbalansowanie rozwiązań prawnych, tak aby z jednej strony chronić zatrudnionych przed długotrwałym bezrobociem, z drugiej zaś umożliwić pracodawcy swobodny rozwój i podnoszenie konkurencyjności firmy.

Zdaniem Jacka Męciny Sekretarza Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej promowanie koncepcji flexicurity jest niezwykle ważne dla rozwoju polskiej gospodarki.  – Do trzech filarów flexicurity warto jednak dodać jeszcze jeden czynnik – dialog społeczny. Bez porozumienia między partnerami społecznymi zarówno elastyczne formy zatrudnienia, zabezpieczenia socjalne, jak i aktywna polityka rynku pracy są trudne do osiągnięcia. Dialog społeczny jest więc integralną częścią prawidłowego funkcjonowania rynku – podkreślił Jacek Męcina.

Dr Grzegorz Sołtysiak przedstawił prezentację o funkcjonowaniu flexicurity i perspektywach jego wprowadzania w Polsce . – Stan wiedzy o flexicurity jest jeszcze cały czas nie wystarczający  – przyznał Grzegorz Sołtysiak – Przedsiębiorcy, choć nie znają tego terminu, często intuicyjnie stosuje w swoich firmach rozwiązania z zakresu elastycznego zatrudnienia np. telepracę czy ruchomy czas pracy. Temat robi się też popularny w mediach, między innymi dzięki działaniom promocyjnym w ramach projektu. Jako ostatni głos zabrał ekspert w dziedzinie flexicurity Robert Siarkiewicz, który wygłosił prelekcję pt. „Flexicurity, a ekskluzje na rynku pracy”.

Projekt „Flexicurity – w dążeniu ku adaptacyjności poprzez kształcenie ustawiczne, elastyczność pracy oraz system zabezpieczenia społecznego na poziomie przedsiębiorstw w Polsce” powstał we współpracy Związku Rzemiosła Polskiego i Izby Rzemieślniczej w Opolu. Jego celem była promocja idei oraz rozwiązań flexicurity wśród pracowników i pracodawców z sektora MŚP. Projekt zakładał szeroko zakrojoną kampanię promocyjną w telewizji, radiu, internecie i prasie. W ramach projektu przeprowadzono również cykl spotkań informacyjnych, które skierowane były do mikro- i małych przedsiębiorców oraz pracowników kadry zarządzającej, zainteresowanych wprowadzeniem rozwiązań modelu flexicurity w swoich firmach. Uczestnicy wzięli udział w jednodniowych seminariach, podczas których omówiono najważniejsze akty prawne dotyczące elastyczności i bezpieczeństwa zatrudnienia oraz przykłady dobrych praktyk.

Więcej informacji na www.flexicurity.pl