Jak ułatwić firmom z sektora MŚP dostęp do finansowania unijnego

W Ministerstwie Rozwoju Regionalnego 7 października odbyły się konsultacje poświęcone Programowi Operacyjnemu Inteligentny Rozwój oraz powiązaniu z innymi programami krajowymi i regionalnymi dotyczącymi  perspektywy finansowej 2014-2020. Konferencji przewodniczyła wiceminister Iwona Wendel.

Przedstawiciele ZRP zgłosili propozycje, które spotkały się z pozytywnym przyjęciem przez Ministerstwo. Związek zaproponował, aby instytucje otoczenia biznesu, a w szczególności Punkty Konsultacyjne organizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości  miały prawo i obowiązek przygotowywania wniosków o środki unijne dla mikroprzedsiębiorstw. Instytucje te po zatwierdzeniu projektów powinny także świadczyć rzemieślnikom i innym beneficjentom  pomoc w ich wdrażaniu oraz rozliczaniu. Koszt opracowywania i wdrażania wniosków ustalano by w proporcji do wysokości przyznanych środków unijnych.

Drugi wniosek przedstawiony przez  ZRP dotyczył wyodrębnienia mikrofirm (głównie przedsiębiorstw rzemieślniczych) w całym procesie  przyznawania środków unijnych. ZRP proponuje aby w szczególności w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych wyodrębnić dla nich procedury i nabór wniosków. Procedury powinny być proste, uwzględniające obowiązujące uproszczone zasady dokumentacji w zakresie przychodów, finansów i podatków. Konkursy dla tych firm powinny być przeprowadzane odrębnie.

Postulaty ZRP wymagają dalszych ustaleń z Konwentem Marszałków oraz z Ministerstwem. Przewidziane są konsultacje dotyczące wniosków Związku.