Inwestycje.pl: Tusk: Kryzys nie dotknął Polski

„Premier Donald Tusk ocenia, że kończący się rok będzie dla polskiej gospodarki lepszy, niż zakładał dotychczas rząd. Podczas konferencji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie premier odniósł się w ten sposób do informacji, że w trzecim kwartale polska gospodarka rozwijała się w tempie 1,7%.”

„Według dotychczasowych danych europejskiego GUS-u, czyli Eurostatu jest to najlepszy wynik w Unii Europejskiej. To także najlepszy wynik od początku roku. PKB w pierwszym kwartale tego roku wzrósł o 0,8 procent. W drugim – zwiększył się o 1,1 procent. Premier Donald Tusk powiedział, że skala wzrostu PKB jest większa niż ktokolwiek się spodziewał jeszcze kilka tygodni temu. Według szefa rządu, najgorszy okres, jeśli chodzi o kryzys ekonomiczny Europa i Polska mają już za sobą. Donald Tusk zastrzegł jednocześnie, że poziom PKB w naszym kraju świadczy o tym, że kryzys nie dotknął Polski.”

„Analityk firmy doradczej Xelion – Piotr Kuczyński wyjaśnia, że na dobry wynik złożyło się wiele czynników – między innymi duży popyt wewnętrzny. Eksperci banku Pekao SA prognozują, że dane o PKB za III kwartał wskazują, iż w całym roku realny wzrost PKB może przekroczyć naszą prognozę na poziomie 1.6% rok do roku. Z kolei Prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik uważa, że dobre wyniki gospodarki to zasługa polskiej przedsiębiorczości. Jego zdaniem w trudnych okresach Polacy potrafią być przedsiębiorczy i optymistyczni.”

Więcej: Inwestycje.pl

IAR

30.11.2009

LINK