„W tym roku wzrosło zainteresowanie środkami z poddziałania 5.4.1 „Wsparcie na uzyskanie/realizację ochrony własności przemysłowej” Programu Innowacyjna Gospodarka. Nie wykorzystamy jednak całej tegorocznej puli 8,7 mln euro, mimo że wartość podpisanych umów już teraz jest pięciokrotnie wyższa niż w całym ubiegłym roku” – informuje biuletyn Innowacyjni.
Ze statystyk Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO) wynika, że Polska ma wyjątkowo niską liczbę zgłoszonych patentów. W 2009 r. nasze firmy złożyły do EPO 172 wnioski. Wprawdzie było to nieco więcej niż wcześniej, ale i tak plasujemy się w Europie na dalekich pozycjach. Liderami są Niemcy, którzy złożyli 25,1 tys. zgłoszeń patentowych, Francuzi – 8,9 tys., Szwajcarzy – 5,8 tys., Holendrzy – 6,7 tys. Dystans jest olbrzymi. O ile w Niemczech na 1 milion mieszkańców przypada ok. 285 wniosków patentowych, o tyle u nas zaledwie 4,5.
„Dlaczego polskie firmy nie zastrzegają swoich wynalazków na terenie UE, a co najwyżej w krajowym Urzędzie Patentowym RP? Z badania „Plany i potrzeby sektora MSP w zakresie ochrony własności przemysłowej”, przeprowadzonego w 2009 r. na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, wynika, że jedną z głównych barier są wysokie koszty uzyskiwania zagranicznej ochrony prawnej.”
Więcej informacji: LINK