Gazetapodatnika.pl: ZRP przeciw podwyżce VAT

„Związek Rzemiosła Polskiego negatywnie ocenia pomysł podwyższenia stawki VAT – napisała w opinii ZRP dla rządu Elżbieta Znosko-Łapczyńska, dyrektor generalny tej organizacji. Jej zdaniem, nawet nieznaczna podwyżka stawek podatku przełoży się na wzrost cen towarów i usług, a to nigdy nie jest korzystne ani dla przedsiębiorcy, ani dla konsumenta.” – czytamy na portalu gazetapodatnika.pl.

„Stanowisko w sprawie podwyżki stawek VAT Związek Rzemiosła Polskiego przedstawił w ramach konsultacji projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług. Dokument zakłada wzrost obniżonych stawek VAT o 2 pkt proc. oraz stawki podstawowej o 1 pkt proc. Wzrosnąć ma stawka na nieprzetworzoną żywność z 3 do 5 proc., a jednocześnie zostaną obniżone z 7 do 5 proc. stawki na podstawowe artykuły spożywcze.”

„Według ZRP, wzrost VAT na niektóre usługi oraz nieprzetworzone artykuły żywnościowe spowoduje ubytek w dochodach ludności, a to z kolei będzie oznaczało mniejszy popyt konsumpcyjny, który odczują przede wszystkim firmy usługowe i producenci żywności licznie reprezentowani wśród przedsiębiorstw rzemieślniczych. Przedsiębiorcy obawiają się przede wszystkim dalszego spadku sprzedaży oraz podniesienia kosztów prowadzenia działalności.”

„– Zapewnienia rządu, że nie sprawdzi się pesymistyczny scenariusz związany z kolejną podwyżką stawek VAT do 25 proc. w kolejnych dwóch latach, nie uspokajają, a wręcz pozwalają przypuszczać, że finanse publiczne będą ratowane tylko poprzez zwiększanie wpływów podatkowych – ocenia Elżbieta Znosko-Łapczyńska.”
 

Więcej: gazetapodatnika.pl
LINK
22.09.2010