Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: komisje problemowe

Opublikowano 15/04/2009

Gazeta Wyborcza: Związkowcy zawracają reformę emerytalną

”ZUS albo OFE, decyzja należy do ciebie - proponują związki zawodowe. Chcą też, żeby prawo do emerytury zależało od liczby przepracowanych lat, a nie wieku. Swoje propozycje związki zawodowe zamierzają zgłosić jeszcze w kwietniu w Komisji Trójstronnej”- czytamy w Gazecie Wyborczej.

Według związków członek OFE powinien mieć szansę przeniesienia oszczędności do ZUS, przy którym powstałoby towarzystwo emerytalne. Miałoby ono inwestować podobnie jak OFE, czyli zarówno w obligacje, jak i w akcje, tylko bardziej bezpiecznie.

Z pomysłem nie zgadza się resort pracy uważając, że jest on szkodliwy dla przyszłych emerytów. Propozycja nie spodobała się też przedsiębiorcom zasiadającym w Komisji Trójstronnej.

Podobnie jest w przypadku propozycji zmiany zasad przechodzenia na emeryturę. Według Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych opowiada się za tym, żeby przejście na emeryturę zależne było wyłącznie od stażu pracy. Kobiety po 35 latach pracy, a mężczyźni po 40.

Zdaniem eksperta Związku Rzemiosła Polskiego Jana Klimka obecny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) to "optymalne rozwiązanie, od którego nie należy odchodzić".

Więcej: LINK
13.04.2009

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018