Gazeta Wyborcza: Włosy mają zupełnie zwyczajne

W Gdańsku, przy współpracy technikum fryzjerskiego, odbyły się warsztaty dla przyszłych fryzjerów. Tematem warsztatów była praca z niepełnosprawnym klientem, informuje Gazeta Wyborcza. „Uczniowie, którzy uważali początkowo, że klient niepełnosprawny to trudny klient, nie potrafili konkretnie uzasadnić tej opinii”.

 

Robert Turek, psycholog z gdańskich Warsztatów Terapii Zajęciowej „Tratwa”, poradził uczestnikom warsztatów, by w rozmowach z klientami niepełnosprawnymi byli naturalni i pod żadnym pozorem nie traktowali ich jak dzieci.

 

Aby nie skończyło się na paru godzinach teorii, tuż po niej w szkolnym salonie nastąpiło strzyżenie dziewczyn z WTZ. Dwie z nich mają mózgowe porażenie dziecięce i poruszają się na wózkach, reszta jest upośledzona umysłowo. Podekscytowane klientki z zachwytem przyjęły pracę młodych adeptów fryzjerstwa.

 

Co więcej, każdy przyszły fryzjer z ZSZ nr 9 w Gdańsku przez rok będzie miał pod opieką kilku niepełnosprawnych klientów. Zostanie to nawet zapisane w programie nauki zawodu. Tak samo jak, co działa w tej szkole już od paru lat – że każdy uczeń strzyże także w domach dziecka i seniora oraz w hospicjum.

 

Więcej: Gazeta Wyborcza

 

Izabela Jopkiewicz

 

27.02.2008