Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: komisje problemowe

Opublikowano 27/07/2008

Gazeta Wyborcza: Ryczałt na finiszu

„Rekordowe wpływy z podatku od firm rozliczających się z fiskusem ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych za 2007 r. Niestety, to prawdopodobnie łabędzi śpiew tej uproszczonej formy opodatkowania” – czytamy w Gazecie Wyborczej.

„Ministerstwo Finansów podsumowało zeszłoroczne podatkowe "dokonania" ryczałtowców. Okazuje się, że firmy, które w ten sposób rozliczały się z fiskusem, zapłaciły w sumie rekordowe prawie 1,9 mld zł podatku”.

„Przeciętny ryczałtowiec zapłacił w 2007 r. 2785 zł podatku. Nieznacznie wzrosła stawka efektywna (czyli po uwzględnieniu składek i ulg) ryczałtu - z 4,4 proc. w 2006 r. do 4,5 proc. To szósty, kolejny rok wzrostu stawki efektywnej. Stawka rośnie, bo kurczy się liczba ulg podatkowych. Niemal, bo nie mogą odpisać ulgi na dzieci. Gdy na początku zeszłego roku firmy wybierały metodę rozliczeń z fiskusem, nie było wiadomo, że ta ulga będzie mieć tak duży limit (grubo ponad 1000 zł do odpisania od podatku na każde dziecko). Część spośród tych, którzy weszli w ryczałt poczuła się oszukana. To dlatego Związek Rzemiosła Polskiego apelował nawet do rzecznika praw obywatelskich, by zaskarżył przepisy o uldze na dzieci do Trybunału Konstytucyjnego”.

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018