Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: komisje problemowe

Opublikowano 01/04/2009

Gazeta Wyborcza: Przedsiębiorcy zapłacą za pakiet antykryzysowy

„Płatne postojowe, czyli dorzucanie się państwa do pensji pracowników z podupadających z powodu kryzysu firm, rząd chce sfinansować z podwyższenia składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - dowiedziała się "Gazeta"” – czytamy w Gazecie Wyborczej.

"Płatne postojowe" rząd chce sfinansować z podwyższenia składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych - dowiedziała się "Gazeta"

„Specjalnego pakietu antykryzysowego domagali się od rządu zarówno związkowcy, jak i pracodawcy. Dwa tygodnie temu dogadali się oni w Komisji Trójstronnej, jak pomóc firmom, by nie musiały zwalniać ludzi. Liczące 13 punktów porozumienie wysłali do premiera i czekali na reakcję. Wczoraj porozumieniem zajął się rząd”.

„Premier Donald Tusk na konferencji prasowej zapewnił, że do końca kwietnia rząd wyśle do Sejmu ustawy uwzględniające postulaty związkowców i pracodawców”.

„Najważniejsza z nich będzie zakładać dopłaty państwa do pensji pracowników, których zakłady mają przestoje z powodu kryzysu. Pracownik mógłby liczyć na pensję minimalną, czyli 1276 zł, płaconą w części przez firmę, a w części przez rząd”.

„Pieniądze - jak zapowiedziała minister pracy Jolanta Fedak - wyłoży Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Składkę do niego płacą pracodawcy - 0,1 proc. wynagrodzenia za każdego pracownika. To polisa ubezpieczeniowa: gdy jakiś zakład zbankrutuje i nie ma na pensje, pracownikom wypłaca je Fundusz”.

„Przez kilka lat Fundusz miał nadwyżkę. Resort finansów dwa lata temu zastanawiał się nawet nad uwolnieniem pracodawców od składki. Teraz odłożone na czarną godzinę zaskórniaki pójdą jak woda, bo w kryzysie wiele firm może upaść”.

Więcej: LINK

Gazeta Wyborcza
Agata Nowakowska, Leszek Kostrzewski
01.04.2009

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018