Gazeta Sokołowska: Mistrzostwa Polski Młodych Parkieciarzy

„Kiedyś nasze miasto słynęło z doskonałych wyrobów kuśnierskich. Do Sokołowa po kożuchy przyjeżdżały elegantki z odległych rejonów naszego kraju. Trwająca dekada to także wielkie sukcesy sokołowskich rzemieślników. Mowa tu o parkieciarzach, czyli najlepszych specach od podłóg drewnianych, którzy ostatnio umocnili swoją pozycję w tej branży.” – czytamy w Gazecie Sokołowskiej.

„W dniach od 5 do 7 listopada Ogólnopolskie Stowarzyszenie Parkieciarzy zorganizowało w Warszawie Mistrzostwa Polski Młodych Parkieciarzy. Te zawody to jednocześnie eliminacje do mistrzostw Europy, które odbędą się w Polsce w przyszłym roku podczas targów w Poznaniu.  Startujący w nich zawodnicy nie mogą mieć więcej niż 24 lata.”

„Do tegorocznych zawodów zakwalifikowało się 10 zawodników z całego kraju. Po raz pierwszy w szranki stanęli także uczniowie szkoły zawodowej w Zdunach o profilu parkieciarskim. Zwyciężył Jarosław Żółkowski z Bujał (gmina Jabłonna Lacka).  Tym samym dołączył do grona czterech innych młodych mieszkańców naszego powiatu, którzy zdobyli wcześniej tytuł Mistrza Polski.”

„Parkieciarze organizują też ogólnopolskie zawody w kategorii open. Tytułami mistrzowskimi wśród dorosłych mogą pochwalić się: Paweł Wojtkowski z Kupientyna (2006) i Waldemar Kwiek z Sokołowa Podlaskiego, który dwukrotnie był najlepszy (2003 i 2008). W 2003 roku wygrał on ogólnopolskie zawody organizowane przez firmę Domalux we Wrocławiu, a w 2008 – po zwycięstwie w Krakowie przekazał całą nagrodę wdowie po tragicznie zmarłym parkieciarzu, który zginał w trakcie prac wykończeniowych na budowie.”

„Podczas ostatnich – listopadowych zawodów Związek Rzemiosła Polskiego wyróżnił Waldemara Kwieka honorową odznaką „Za zasługi dla rzemiosła”. To wyraz uznania za ten piękny gest sprzed roku oraz przygotowywanie młodych parkieciarzy do zawodów. W tym miejscu należy zaznaczyć, że tegoroczny młody mistrz ćwiczył pod okiem i według wskazówek Waldemara Kwieka, którego podopieczni w przeszłości trzykrotnie zdobywali tytuły Mistrza Polski i jeden Mistrza Europy.”

Więcej: Gazeta Sokołowska
27.11.2009
LINK