Gazeta Prawna: Nie chcemy kształcić przyszłych bezrobotnych

„Rozmowa ze Zbigniewem Włodkowskim, wiceministrem edukacji”

„Ministerstwo Edukacji chce, aby do egzaminów organizowanych przez okręgowe komisje egzaminacyjne mogli przystępować nie tylko uczniowie. Nauczyciele zawodów mają odbywać obowiązkowe praktyki u pracodawców.”

„Jolanta Góra-Ojczyk: Jak będzie wyglądać nauka w technikach i szkołach zawodowych?”

„Zbigniew Włodkowski: Zgodnie z nową podstawą programową edukacja w szkole ponadgimnazjalnej będzie zamykała rozpoczęty w gimnazjum cykl kształcenia ogólnego. Pierwszy rok nauki w 3-letniej zasadniczej szkole zawodowej i 4-letnim technikum będzie koncentrował się zatem na kształceniu ogólnym.”

„Co z nauką zawodu?”

„Kolejne lata podporządkowane będą realizacji praktycznej nauki zawodu w wymiarze godzin porównywalnym do aktualnego. Organizacja kształcenia, podział godzin na kształcenie teoretyczne i praktyczne, powiązanie szkoły ze środowiskiem pracy będą zależały od dyrektora szkoły i jego współpracy z pracodawcami. Z tym że w zasadniczej szkole praktyczna nauka zawodu będzie się odbywała już od klasy pierwszej minimum jeden dzień w tygodniu. Będzie mogła być zorganizowana w zakładzie pracy lub w centrum kształcenia praktycznego. Chcemy też wprowadzić kształcenie modułowe łączące naukę teorii z praktyką.”

Więcej: edgp.gazetaprawna.pl

Jolanta Góra-Ojczyk

2.12.2009

LINK